Вдома / Встигай! / Топ 5 принципів планування часу для мами-домогосподарки

Топ 5 принципів планування часу для мами-домогосподарки

Для початку мені хочеться сказати, що 5 повсякденних принципів тайм-менеджменту повинні бути у кожної мами-домогосподарки. І зовсім не обов’язково, що вони будуть однаковими. Аж надто ми всі різні і живемо в різних умовах. Тому, цілком можливо, що те, що для одного з нас користь, для іншого — в кращому випадку, нічого не значить. А може, навіть, і приносить шкоду.

Говорячи про тайм-менеджмент для мам, в першу чергу, мабуть, приходять в голову всякі щоденники, списки справ і завдань, листи з планами. Але сьогодні я не буду говорити про це. Я розповім про свої 5 принципів тайм-менеджменту, які щодня допомагають мені вирішувати ті чи інші справи і завдання. Це дуже прості життєві речі, нічого зайвого і нічого вигаданого.

  1. ПОРЯДОК У ДОМІ – ВІДНОСНО І ВАЖЛИВО

Коли в будинку є діти, говорити про який-небудь, хоч якийсь порядок часом буває дуже важко. Бувають періоди, коли здається, що його просто немає. І взагалі, він нереальний.

І все ж, порядок — це класно. І це те, до чого варто прагнути і за що варто поборотися.

Планування часу мами. Порядок у домі
Планування часу мами. Порядок у домі

Особисто я відчуваю себе дуже і дуже погано, коли вставши рано-вранці, виходжу на кухню з неприбраним з вечора посудом. Враховуючи те, що сім’я у нас велика, за вечірніми трапезами і чаюваннями (діти перед сном по кілька разів можуть вимагати поїсти, попити, лише б тільки не спати ))) ) посуду може накопичитися ціла гора. Посудомийної машини на даний момент у мене немає, тому весь посуд чекає мене і моїх рук. Ну або рук інших «бажаючих», яких, як правило, не так вже й багато ))).

Тому мій принцип – мити посуд кожен день! На вибір — або ввечері, або вранці.

Зізнаюся чесно, ввечері розбирати гори брудних тарілок зовсім не хочеться, і взагалі немає сил. Але якщо я не зроблю цього, через «не можу і не хочу», мене чекає не радісний ранок і практично гарантовано наступний не дуже гарний день. На таку жертву я не можу піти. Вже краще ввечері відмучилася, зате благословити ранок і новий день.

Кухня для мене — це стратегічно важливий ранковий острівець порядку.

Є ще кілька принципових «островів»:

— горизонтальні поверхні у ванній кімнаті: вони повинні бути чистими і без речей на них (трусів, шкарпеток, футболок, іграшок, незрозумілих предметів, які хтось залишив після себе);

— ліжка в спальні (заправлені і без одягу).

Мабуть, це найважливіше. Все інше особисто мене напружує в меншій мірі. На даний момент. Є ще кілька острівців порядку, які, можна сказати, контролюються на другому рівні, тобто тільки після перших і при сприятливих умовах — це робочі столи, підвіконня та деякі полки. Все інше — третій рівень — по силам і можливостям. Або за планом.

Для мене острівці порядку — це важливі життєві опори. Це і правда те, що можна назвати головним (провідним). Я люблю, коли навколишній простір надихає, підтримує і допомагає. Але це відбувається не завжди. І моє велике сімейство вносить свої корективи. Діти є діти, грають в іграшки по всьому будинку. А ще у нас багато книг. Багато одягу і взуття, «транспорту» (велосипеди, самокати, візок, санки…), багато заготовок (варення, соління…) і взагалі різних речей, які всі потрібні і їх треба десь і якось зберігати.

Тому порядок — це ох як не просто і ох як відносно!

  1. ПОМІЧНИКАМ — ВОЛЮ

Взаємодія з людьми, уміння просити про допомогу і фільтр чужих цілей — найважливіший компонент тайм-менеджменту для мам. Якщо тільки мислити, що твої домашні — це тільки постійні розкидачі, роздратувателі, їстипросителі і дуууже рідко допомогателі або хоча б незаважателі то нічого доброго не вийде. Буде тільки хронічна втома, невдоволення і гора претензій.

Для мене сім’я — це справжня радість і натхнення. Якими вони б не були. А бувають вони, звичайно, всякими. Я вважаю, що дуже цікаво і корисно спостерігати за своїми домашніми, допомагати і підтримувати. Хоча, деколи це буває не просто.

Планування часу мами: помічники
Планування часу мами: помічники

У будь-якому випадку, ми повинні виступати за одне, і тоді в процес включається найдивовижніша сила, яка називається синергією. Синергія — це коли результат взаємодії більше, ніж проста сума дій кожної людини. Простіше кажучи, коли 1+ 1 = 3 (А може навіть 5, або 10, або навіть 100).

Це коли, наприклад, сіли всі разом пельмені ліпити і цілу гору наробили, та ще й класно поспілкувалися і відносини скріпили.

Або стали у будинку разом прибирати і зробили це швидко, якісно, та ще й у ті кути залізли, які й не планували. І при цьому настрій хороший і не втомилися.

Зовсім інша справа, коли наші домашні — це вороги. Тоді ні про яке встигання не може бути й мови. Занадто багато ресурсів йде на підготовку і ведення боїв, переживання негативних емоцій і інших неприємних процесів. Таких відносин і ворогу не побажаєш.

  1. ТИ У СЕБЕ (І У СІМ’Ї) ОДНА

На жаль, у мам нерідко бувають щоденні провали в пам’яті. І вони роблять все що завгодно, дбають про кого завгодно, але зовсім забувають про себе.

Мова не йде про егоїзм. Мова йде про правильне і здорове відношення до найближчої й рідної людини — самої себе. Якщо ми не будемо зміцнювати і підтримувати свої сили, спостерігати за своїм здоров’ям, розвиватися і реалізовуватися, на довго сил не вистачить.

Турбота про себе така багатогранна, така різноманітна і часом зовсім не складна, що забувати про неї просто не красиво. Ну правда не красиво! Не красиво не чистити зуби, не доглядати за волоссям і шкірою, носити що завгодно. Не гарно, коли ти нічим не цікавишся, нічого не читаєш і не вивчаєш. Не гарно, коли ти не посміхаєшся і ходиш зі злісним, і незадоволеним обличчям. Не гарно, коли ти про себе нічого не знаєш і ніяк над собою не працюєш, але при цьому чогось вимагаєш від інших.

Планування часу мами. Догляд за собою
Планування часу мами. Догляд за собою

«У мене немає на це часу» — найбільш типова відмовка, коли мова заходить про турботу про себе. А ви засікали? Скільки часу потрібно на усмішку? А на те, щоб причесатися? А на те, щоб розім’яти м’язи, після довгого сидіння? А щоб попити води або вмитися?

Так, звичайно, є справи, які вимагають тривалого часу — деякі види зарядок, читання-навчання, походи на виставки. Але і вони можуть вписатися в будь-який графік, якщо тільки трохи подумати і постаратися. І вміти вибирати між важливими справами, яких у мам ціла тьма і дуже важливими справами — турботою про себе.

  1. РИТУАЛИ – ЦЕ НАШЕ ВСЕ

Ритуали (рутини) — це наше все. Це те, що, дійсно, щодня допомагає нам бути устигаючими.

Головна фішка ритуалів — не просто виконати якусь дію. Головне — це утримати фокус на важливих речах, важливих справах. В основі ритуалів лежать звички. Звичайно, винятково корисні і правильні. Наприклад, чистити зуби вранці і ввечері, наводити острівці порядку, читати книги, наводити красу з самого ранку… Звичок може бути багато чи мало, у всіх по-своєму. Але саме вони задають тон всьому дню і допомагають кожен день, крок за кроком чогось добиватися, йти до мети, отримувати результати. А результати — це дуже приємно!

У роботі з ритуалами дуже важлива аналітична робота: фіксація параметрів (що і коли конкретно потрібно зробити), контроль виконання, аналіз результатів. Без цього ритуали губляться в повсякденній суєті і не мають потужного ефекту. Якщо банально повісити перед очима табличку виконання своїх ритуалів, будеш дивуватися самій собі! Своїм перемогам і поразкам, нового досвіду і досягнень.

Мені здається, щоденні ритуали обов’язково повинні включати в себе звички пов’язані з турботою про себе, благословення будинку і, звичайно, відносини. Це база мами-домогосподарки. Для тих жінок, які працюють, обов’язково підключаються робочі ритуали. І будь-які інші ритуали, які для вас важливі.

  1. РЕЖИМ ДНЯ — КОРІНЬ ТАЙМ-МЕНЕДЖМЕНТУ ДЛЯ МАМ

Про режим дня можна говорити багато і довго. Адже це дуже важлива тема. В основі режиму лежить наша життєва енергія і сили, можливість діяти і при цьому не перевантажуватися, здатність творити з дня не лемішку, а красиво-структурований у часі процес.

Планування часу мами. Режим дня
Планування часу мами. Режим дня

Режим дня — це здоров’я і краса, молодість і довголіття. А ще, це виховний процес для домочадців.

В основі режиму лежать контроль опорних точок — підйому і відбою ( і те, і інше бажано робити раніше), а так само уважне ставлення до успіхів та невдач протягом дня. Під режим дня важливо підлаштувати основні життєві процеси: харчування, відпочинок, прогулянки, різноманітні справи по догляду за собою і дітьми.

Для мене режим дня, з одного боку, постійна праця, а з іншого — гарантія здоров’я і встигання. Варто тільки вийти зі звичного корисного графіку, відразу виникають наслідки. І вони, як правило, вельми і вельми неприємні.

Всього 5 принципів тайм-менеджменту допомагають мені кожен день! І я намагаюся тримати їх у фокусі. Саме вони лежать в основі мого особистого встигання і гарного самопочуття. А що допомагає вам?

Check Also

Позитивна прокрастинація

Прокрастинацію умовно можна поділити на 3 види: Погана — робимо неважливе замість важливого. Результат — …

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перед отправкой формы: